İŞTE ATATÜRK'ÜN İLK AŞK HİKAYESİ: ÇOK ROMANTİK BİR ERKEKTİ..

      Atatürk’ün Makedonyalı Eleni ile yaşadığı ilk aşkı anlatan Makedon filminin senaristi Aneta Şiyakova, Atatürk’ için "Çok romantik bir erkek" ifadesinu kullandı ve ikilinin nasıl tanıştıklarını anlattı.
      Atatürk ile Makedon kızı Eleni’nin ilişkisini anlattığı filmi hakkında ANKA’ya konuşan Şiyakova, Mustafa Kemal Atatürk’ün güçlü bir asker olmasının yanı sıra çok romantik bir erkek olduğunu söyledi.
      Filmin, gerçek bir hikayeyi anlattığını hatırlatan Şiyakova, Ataürk ile Eleni’nin filme de yansıyan tanışma öyküsünü de şöyle anlattı:
      "Atatürk, Manastır Askeri İdadisi’nde okuduğu yıllarda bir gün Manastır’ın en popüler sokağı ’Sirok Sokak’ta yürürken hayatında karşılaştığı en güzel gözleri gördü.
      Eleni, o sırada penceredeydi. Bu kesinlikle ilk görüşte aşktı. O andan sonra Mustafa Kemal sürekli Eleni’yi, Eleni de sürekli Mustafa Kemal’i düşünmeye başladı. İkisi de uyuyamıyor, birşey yiyemiyor ya da başka birşey düşünemiyordu".
      Atatürk’ün o günden sonra bir şekilde Eleni’nin evine giderek Makedonyalı güzeli yakından görmek istediğini söyleyen Şiyakova, "Ne büyük şans ki Mustafa Kemal’in bir arkadaşı Eleni’nin ailesini tanıyordu. İşte Mustafa Kemal, ilk kez o arkadaşıyla birlikte Eleni’nin evine misafir oldu ve Makedon güzeli yakından gördü".
     
     "YILLARDIR BU PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDUK"

      Atatürk’ün ilk aşkının filmini yapma düşüncesinin çok uzun zamandır akıllarında olduğunu söyleyen Aneta Şiyakova, "Çocukluğumda, Türkiye’nin Manastır Fahri Konsolosu Mithat Cemal evimize gelir ve sürekli Atatürk ile Eleni’nin arasındaki aşkı anlatırdı. Ben de hep bunu kağıda dökmek isterdim" dedi. Şiyakova, gerekli desteği bulduktan sonra da bu romantik öyküyü filmleştirdiklerini belirtti.
     

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !